Jak wybrać tkaniny dekoracyjne do aranżacji okien?
W aranżacji wnętrz duże znaczenie ma kolorystyka, która powinna być dopasowana do przeznaczenia pomieszczenia oraz do jego wielkości.
Jaki kolor tkaniny dekoracyjnej wybrać?
Barwy ciepła działają pobudzająco, zimne uspokajająco. Jeśli ściany wnętrza mają kolor jednobarwny lub są stonowane kolorystycznie, to tkanina dekoracyjna może mieć kolor kontrastowy. Powinniśmy jednak pamiętać, by trzymać się jednej tonacji barw. Tkaniny jednokolorowe dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Do niewielkich pomieszczeń nie powinniśmy dobierać ciężkich tkanin, czy zbyt długich zasłon, które zmniejszają one optycznie ściany. W większych i klasycznych wnętrzach możemy sobie pozwolić na tkaniny cięższe i dłuższe. Jaśniejsze barwy tkanin dekoracyjnych dodają wnętrzu lekkości i przestrzenności, ciemniejsze zaciemniają i zmniejszają optycznie pomieszczenie. Pamiętajmy także, że na harmonię barw w pomieszczeniu mają nie tylko kolory, ale i ilość światła naturalnego wpływającego przez okno.
Jaki rodzaj tkaniny dekoracyjnej dobrać do dekoracji okna?
W aranżacji okna ważna jest też faktura tkaniny, jej splot oraz rodzaj włókna. Deseń tkaniny może być klasyczny lub nowoczesny, organiczny lub geometryczny, delikatny lub kontrastowy. Motywy pnące będą idealne, jeśli upinamy tkaninę, a wzory geometryczne lub duże motywy korzystniej wyglądają bez marszczeń. Nie zapominajmy też, o funkcji użytkowej wnętrza. Do kuchni, łazienki czy pokoju dziecka można wybrać zasłony lżejsze, z odpowiednim motywem. Duże, wyraziste wzory na tkaninach sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, gładkie tkaniny czy w geometryczne wzory pasują do aranżacji wnętrz nowoczesnych. Pamiętajmy, by wzór tkaniny był symetryczny względem siebie na obu zasłonach. Zwróćmy też uwagę na to, czy tkaninę można samodzielnie prać i prasować. Do wybranej przez nas tkaniny dekoracyjnej możemy też dobrać odpowiednie dodatki jak lamówki, taśmy, lambrekiny czy podpięcia. Podsumowując, dekoracje okienne powinny nawiązywać charakterem do wystroju wnętrza oraz podkreślać jego styl. Może się z nim łączyć w sposób harmonijny lub być akcentem kontrastowym, który będzie ożywiał wystrój wnętrza.